logo_png

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

water

Pocenie się jest naturalnym procesem potrzebnym do schładzania organizmu. Nadmierna potliwość jest jednostką chorobową związaną z wydzielaniem potu w znacznie większej ilości niż jest to potrzebne do zachowania właściwych procesów termoregulacji.

Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała (zwykle związana z chorobami współistniejącymi) lub tylko części (pachy, dłonie, stopy). Nadpotliwość dotyczy około 1% populacji i zwykle nasila się w 2-3 dekadzie życia.
Utrudnia to funkcjonowanie pacjentów, wykonywanie codziennych czynności oraz może być kłopotliwe w życiu towarzyskim i zawodowym.

Jedną z możliwości leczenia nadpotliwości jest zastosowanie toksyny botulinowej. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie jej na okolicę pach. Wyniki leczenia są indywidualne, ale szacuje się, że około 90% pacjentów zauważyło zmniejszenie pocenia o połowę już po tygodniu od zabiegu.

Efekt działania toksyny botulinowej jest czasowy i utrzymuje się przez 6-8 miesięcy. Zaleca się powtarzanie zabiegu po wygaśnięciu efektu poprzedniego.