logo_png

LECZENIE BRUKSIZMU

Bruksizm jest chorobą, która jest bardzo dokuczliwa dla pacjenta, dotyczy około 10% społeczeńbruksizmstwa. Wiąże się z występowaniem przewlekłych bóli głowy (zwłaszcza po przebudzeniu), nocnym zgrzytaniem zębów i problemami ze snem. Siła, z którą zaciskane w nocy są zęby to nawet 10 razy więcej niż siła używana podczas przeżuwania pokarmów.
Wieloletnie zaniedbania mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa i koron zębów oraz w konsekwencji wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w stawie skroniowo-żuchwowym.

Przyczyną bruksizmu jest nadmierny skurcz mięśni żwaczy i skroniowych w związku z czym, leczenie opiera się na osłabieniu ich siły. Nasilenie objawów zwykle jest związane ze stresem i wadami zgryzu.
Świetne efekty przynosi połączenie nowoczesnej ortodoncji (szyny zębowe relaksacyjne) oraz toksyny botulinowej.
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej oprócz zmniejszenia dolegliwości bólowych i zniesienia zgrzytania zębami dodatkowo łagodzą rysy twarzy w okolicy szczęki. Kontur twarzy staje się bardziej delikatny, odmłodzony i smuklejszy.

Zabieg jest małoinwazyjny i praktycznie bezbolesny, wystarczy 6 niewielkich ukłuć a problem znika na wiele miesięcy. Pierwsze efekty działania toksyny można zauważyć już po 2-3 dniach a całkowity efekt po 2 tygodniach. Zabieg należy powtarzać co 4-6 miesiące.

Badania dowodzą, że kilkukrotnie powtórzony zabieg prowadzi do osłabienia siły mięśniowej do tego stopnia, że pacjenci praktycznie przestają odczuwać dolegliwości związane z bruksizmem.